شرکت پتروشیمی جم

0
106
شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۷۹/۶/۹ تحت شماره ۳۲۲۸۵ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۷۹/۶/۲۵ شخصیت حقوقی شرکت از «سهامی خاص» به «سهامی عام» تغییر یافت. در حال حاضر شرکت پتروشیمی جم با سرمایه ۹,۶۰۰ میلیارد ریال حدود ۷۵ درصد سهام شرکت پلی پروپیلن جم و ۱۰۰درصد سهام شرکت جم صنعت‌کاران را تحت تملک دارد.

از تاریخ  ۱۳۷۹/۶/۹ اجرای طرح‌های الفین دهم از طرح‌های برنامه پنج ساله سوم توسعه صنایع پتروشیمی بنابر مصوبه هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در مرحله قبل از بهره برداری واگذار شد. اجرای این طرح بمنظور دستیابی به بخشی از اهداف برنامه توسعه صنعتی کشور بوده که اهم آن به شرح ذیل میباشد:

 1.   افزایش درآمد مالی و ارتقاء سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی کشور.
 2. توسعه صادرات و فرآورده های نفتی و پتروشیمیایی و افزایش سهم نسبی حضور در بازارهای جهانی و منطقه ای.
 3. استفاده بهینه از منابع هیدروکربنی و در نتیجه ایجاد ارزش افزوده بیشتر.
 4. ارتقاء سطح دانش فنی در زمینه های مهندسی و ساخت تجهیزات.
 5. ایجاد اشتغال.
 6. افزایش توان اجرایی کشور.

بر اساس تجدید نظر نهایی بودجه مصوب، برآورد کل سرمایه گذاری اجرای طرح شامل ۱۵۸۵ میلیون دلار بودجه ارزی و ۱۱۱۸۵ میلیارد ریال بودجه ریالی بوده است.

جایگاه شرکت در صنعت

پتروشیمی جم به لحاظ  ظرفیت یک از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی کشور  است. این مجتمع دارای ویژگی‌های  منحصر به فردی است که آن را در اقتصاد ایران متمایز  می‌سازد:
 1. واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت تولید ۱٫۳۲۰٫۰۰۰ تن اتیلن و ۳۰۶ هزار تن پروپیلن در سال، یکی از  بزرگترین واحدهای الفین درکشور و جهان  است. در ساخت این واحد از تکنولوژی‌های روز  استفاده شده و در انتخاب ظرفیت‌ها هم، مقیاس جهانی  رعایت شده است.
 2. از خصوصیات منحصر به فرد واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم، نسبت به دیگر واحدها، ظرفیت بالای تولید و امکان بهره‌وری از کوره‌های دو منظوره است که  آن را قادر می‌سازد تا  از هر دو خوراک مایع و گاز  استفاده نماید.
 3. واحد HDPE شرکت  پتروشیمی جم با تولید سالانه ۳۰۰٫۰۰۰ تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران  است.  این واحد علاوه بر قابلیت تولید ۲۶ گرید اصلی، توانایی تولید گرید‌های مشکی، زرد، آبی و نرمال را نیز دارد. این ویژگی ها در داخل کشور منحصر به پتروشیمی جم و سطح جهان کم نظیر  است.
 4. واحد LLDPE پتروشیمی جم با تولید سالانه ۳۰۰٫۰۰۰ تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران  است. ظرفیت اکسترودر این واحد ۴۲ تن در ساعت بوده و توانایی تولید بیش از ۵۴ گرید متفاوت محصول را داراست.
 5. واحد بوتادین با ظرفیت تولید  ۱۱۵٫۰۰۰ تن در سال از  نظر تولید، درجه خلوص و کیفیت محصول یک واحد نمونه در سطح کشور می‌باشد. و جزء واحدهای بسیار  با ارزش پتروشیمی جم می‌باشد.

جایگاه در بورس

پتروشیمی جم در آبان ماه سال ۱۳۹۰ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و سهام آن برای اولین بار در شهریور سال ۱۳۹۲ در بازار دوم فرابورس عرضه شد. این شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۲ بیش از ۱٫۴۸۸ میلیارد ریال سود میان سهامداران خود توزیع کرده است و ارزش هر سهم آن در مردادماه ۱۳۹۲ به ۱۹٫۹۱۵ ریال رسیده است.

از نظر میانگین حجم و ارزش معامات بورس اوراق بهادار تهران در تابستان ۱۳۹۳ ، جم در جایگاه چهارمین شرکت پتروشیمیایی بورس قرار داشته است و این رتبه باتوجه به نوپا بودن حضور شرکت در بورس، نشانگر امید بازار به آینده و دید مثبت فعالان بازار به عملکرد شرکت است. لازم به ذکر است که درمجمع فوق العاده سهامداران شرکت در تیرماه ۹۳ افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه به تصویب رسیده و شرکت در دوره قانونی پذیره نویسی قرار دارد. ارزش شرکت در آخرین روز سال ۱۳۹۳ ، بر اساس ارزش روز سهام شرکت حدود ۷۶,۴۶۸ میلیارد ریال تخمین زده شده است

جایگاه جم در یکصد شرکت برتر ایرانی

شرکت پتروشیمی جم در رتبه بندی یکصد شرکت برتر ایرانی در سال ۱۳۹۳ در جایگاه بیست و هفتمین شرکت ایرانی ایستاده است. در گروه شرکت های پتروشیمی فقط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی نوری بالاتر از جم ایستاد ه اند. هلدینگ خلیج فارس مجموعه ای از ۱۶ شرکت پتروشیمیایی را مدیریت می کند و به عنوان سومین شرکت برتر ایرانی شناخته شده است. پتروشیمی نوری نیز به سبب ترکیب تولیدات وسودآوری قابل توجه آن در رتبه شانزدهم این فهرست ایستاده است .

بعد از پتروشیمی جم ، دو شرکت پتروشیمی بندر امام و مارون به ترتیب در رتبه های ۲۸ و ۳۰ از نظر میزان فروش قرار گرفته اند. در فهرست یکصد شرکت برتر ایرانی نام ۱۵ شرکت پتروشیمیایی دیده می شود . در عین حال گروه پتروشیمی بورس، ۲۵ عضو دارد. در این گروه، شرکت پتروشیمی جم در جایگاه سوم از نظر میزان فروش و رشد فروش ، رتبه چهارم از نظر میزان ارزش افزوده در صنعت، میزان دارایی و میزان سود در صنعت، رتبه پنجم در رشد سود و رتبه ششم در میزان صادرات را در اختیار داشته است .

اشتغال زایی در منطقه

ایجاد سه هزار شغل مستقیم، جم را به بزرگترین کارآفرین منطقه بدل ساخته است. حدود یک هزار نفر از این تعداد را کارشناسان و متخصصان صنعت پتروشیمی تشکیل می دهد.

تامین خوراک سایر مجتمع های منطقه

بخشی از تولیدات شرکت جم، به عنوان خوراک سایر مجتمع ها (شرکت های پتروشیمی نوری، مروارید، آریاساسول، مهر، پلی پروپیلن جم، فرسا شیمی) مصرف می شود و یا از طریق پتروشیمی کاویان وارد خط اتیلن غرب می شود. این امر نقش راهبردی شرکت در منطقه را ارتقا داده است.

تعامل با زنجیره ارزش

تمام محصولات پلیمری شرکت پتروشیمی جم در داخل ایران از طریق بورس به فروش می رسد و از این رو تعامل با طیف وسیعی از مصرف کنندگان صنایع پایین دستی، همواره یکی از مهمترین رهبردهای شرکت در توسعه بازار بوده است. در سال های اخیر یافتن مکانیسم هایی که به مشتریان امکان می دهد تا تعامل پایدارتری با شرکت پتروشیمی جم برقرار سازند، یکی از مهمترین اولویت های این شرکت به شمار می رود.
برخی دیگر از اقدامات اجرایی شرکت در عرصه تعامل با مخاطبان داخلی عبارتند از :

 • اجاره انبار در محل تهران در راستای حمایت از مصرف کنندگان انواع محصولات پلیمری، تحویل انواع کالا در محل و کنترل بازار با ظرفیت ۶۰ هزار تن در سال
 • عملیات خرده فروشی در راستای تأمین نیاز مصرف کنندگان داخلی با ظرفیت تولید پا یین، تحت حاکمیت نهادهای نظارتی ملی (شرکت ملی صنایع پتروشیمی، توسعه صنایع پا یین دستی و…)
 • تشیکل کارگروه تولیدکنندگان پلی اتیلنی داخل کشور با مدیریت این مجموعه با هدف برنامه ریزی و نظارت بر تولید گریدهای مختلف مطابق با تقاضای بازار داخلی

تعامل با زنجیره تامین کنندگان

کلان مقیاس بودن شرکت جم، سبب ساز تعامل با طیف وسیعی از پیمانکاران داخلی و خارجی است. رویکرد این شرکت در این حوزه، تنوع بخشیدن به زنجیره تامین کنندگان خود است. در این حوزه اولویت دادن به حمایت از تولیدات داخلی یکی از اهداف بلندمدت شرکت به شمار می رود. شرکت پتروشیمی جم شبکه ای از تامین کنندگان خدمات مختلف در حوزه های بانک و بیمه، حمل و نقل، ترخیص، تامین کالا، کارگزاران مالی و .. را چه در سطح ملی و چه در مقیاس بین المللی سازماندهی کرده و در حال توسعه و تنوع بخشی بدان با هدف ایجاد رقابت در عین خلق روابط بلندمدت با تامین کنندگان است. تنها در یکسال گذشته این شرکت توانسته است منابع خود برای تامین خدمات و کالاها را ۸۷ درصد ارتقا بخشد .

رویکرد داخلی سازی و حمایت از صنعتگران داخلی

شرکت پتروشیمی جم با هدف کاهش وابستگی سیاسی و اقتصادی در آن دسته از محصولاتی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد، با تاسیس کمیته خودکفایی و سرمایه گذاری در این زمینه موفق شد تا در مدت پنج سال حدود ۲۴۰۰ قلم از قطعات مورد نیاز خود را با مشارکت بیش از ۶۰ سازنده و تولید کننده معتبر ایرانی از داخل تامین کند. ساخت هشتاد نوع فیلتر صنعتی نظیر فیلتر های کوالیسر واحد الفین، ساخت قطعات پیچیده دستگاه توربو اکسپندر واحد الفین، ساخت تیغه های دو جنسی دو سختی دستگاه های اکسترودر واحدهای پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، ساخت قطعات و بازسازی پمپ های هرمتیک واحدهای مخازن و پلی اتیلن سنگین، ساخت قطعات و بازسازی دو دستگاه پمپ ۴۰۳ واحد الفین و ساخت ۲۰۰ نوع قطعه مختلف از دستگاه های بسته بندی انبارهای محصول واحدهای پلیمری، ساخت بلوز و دیافراگم انواع شیرهای کنترل واحد الفین و … از جمله این اقدامات بوده است که قطع وابستگی به شرکت های بزرگ خارجی مانند CRYOSTAR فرانسه، JSW ژاپن، PALL فرانسه و SIEMENS آلمان حداقل نتیجه آن است.

منابع انسانی

شرکت پتروشیمی جم یکی از بزرگترین منابع و ذخایر نیروی انسانی متخصص در صنعت پتروشیمی را در اختیار دارد. بیش از ۳۰ درصد از سه هزار نیروی شاغل مستقیم در این شرکت را متخصصان جوان و دانش آموختگانی از بهترین دانشگا ه های ایران تشکیل می دهند. طرح های توسعه جم تاکنون با تکیه بر این منابع و توان متخصصان داخلی پیش برده شده است.

جم در بازار جهانی

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می شود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. ۸۰ درصد محصولات تولیدی این شرکت به بیش از ۲۰ مقصد تجاری دنیا صادر می شود. چین یکی از بزرگترین بازارهای هدف جم در شرایط فعلی و مقصد ۷۵ درصد محصولات این شرکت است.

در حال حاضر به جز چین کشورهای ترکیه، پاکستان،کشورهای CIS وخاور دور، بنادر اروپایی و آمریکای جنوبی نیز دروازه ورود محصولات شرکت به بازارهای بین المللی می باشند. آفریقا بازار بالقو ه ای دیگر است که انتظار میرود در کوتاه مدت سهم قابل توجهی از بازارهای صادراتی جم را به خود اختصاص دهد. جم تلاش میکند تا با کاسته شدن از فشارهای ناشی از تحریم ها، جای خود را در بازارهای اروپایی بیش از گذشته باز کند و از این رو یکی از اعضای فعال اتحادیه اروپایی صادرکنندگان پلیمر به شمار میرود.

صادرت مستقیم محصولات شرکت پتروشیمی جم به اروپا، به روش سی بالک از مهمترین دستاوردهای شرکت جم در ورود به بازارهای مهم اروپایی بوده است.

موقعیت و ویژگی ها

پتروشیمی جم به لحاظ ظرفیت یک از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی ایران است و دارای چهار واحد تولیدی الفین، پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، بوتادین و ‘یک بوتن’ است که به لحاظ تنوع محصولات، میزان تولید ، تعداد کارکنان و رتبه فروش داخلی و خارجی جایگاهی ویژه در ایران و جهان دارد. سرمایه ثبتی شرکت ۱۲۰ میلیون ریال بوده است که با دوبار افزایش هم اکنون به ۹۶۰۰ میلیارد ریال رسیده است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ در بورس تهران پذیرفته شد و در پایان سال ۹۳ در میان ۱۰۰ شرکت برتر ایران در رتبه بیست و هفتم ایستاده است. جم همچنین مالکیت ۴۹ درصد سهام شرکت پلی پروپیلن جم ، ۱۰۰ درصد سهام شرکت جم صنعت کاران ، ۱۰۰ درصد سهام شرکت تاپکو و ۲۵ درصد سهام پارک صنعتی گوهر افق را در اختیار دارد.
برخی دیگر از ویژگی های شرکت پتروشیمی جم عبارت است از :

 1. واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت تولید ۱٫۳۲۰٫۰۰۰ تن اتیلن و ۳۰۶ هزار تن پروپیلن در سال، یکی از بزرگترین واحدهای الفین در ایران و جهان است. در ساخت این واحد از تکنولوژی های روز استفاده شده و در انتخاب ظرفیتها هم، مقیاس جهانی رعایت شده است.
  یکی از خصوصیات منحصر به فرد این واحد، ظرفیت بالای تولید و امکان بهره وری از کوره های دو منظوره است که آن را قادر می سازد تا از هر دو خوراک مایع و گاز استفاده نماید.
 2. واحد HDPE شرکت پتروشیمی جم با تولید سالانه ۳۰۰٫۰۰۰ تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است. این واحد علاوه بر قابلیت تولید ۲۶ گرید اصلی، توانایی تولید گریدهای مشکی، زرد، آبی و نرمال را نیز دارد. این ویژگی ها در داخل کشور منحصر به پتروشیمی جم است.
 3. جم بزرگترین واحد پتروشیمیایی منطقه از نظر تعداد کارکنان و میزان صادرات است.

تاریخچه شرکت پتروشیمی جم

 شرکت پتروشیمی جم که به اختصار JPC نامیده می شود، بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، یکی از طرح های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال ۱۳۷۸ در منطقه آزاد پتروشیمی پارس در عسلویه بوده‌است که عمدتا به منظور تولید الفین ها و پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردیده است. شرکت پتروشیمی جم دارای واحدهای تولیدی گوناگون با ویژگی‌های خاص است که از آن جمله می‌توان واحدهای الفین، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی، بوتادین، بوتن-۱ را نام برد که ضمن ایفای نقش برجسته در زنجیره طرح‌های مگا سایز منطقه ویژه اقتصادی پارس توانسته سهم خود را در بازارهای منطقه و جهان کسب و مورد توجه بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی قرار گیرد.

دوره اجرای طرح، نصب و راه‌اندازی

کارهای مقدماتی اجرای طرح نظیر خاکریزی، تسطیح زمین، شمع کوبی، ایجاد ساختمان‌های موقت، ایجاد تاسیسات، آب و برق به تدریج آغاز گردید در آن دوره چشم انداز شرکت با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد آن بدین شرح تعیین و محقق گردید: ” آرمان ما ، توسعه توانمندی داخلی ” در این دوره از عمر شرکت که مصادف با اجرای پروژه بوده است مدیریت شرکت جهت پایش نتایج و بررسی پیشرفت فعالیت‌ها، رویکرد کنترل پروژه را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. بر اساس این رویکرد کلیه اطلاعات گسترده پروژه براساس ساختار WBS تعریف شده جمع آوری، تحلیل و با اهداف مشخص مقایسه می‌گردید و در گزارشات مختلف مدیریتی ارائه می‌شدند و نتایج گزارشات در جلسات روازنه (سطح کارشناسی)،‌ هفتگی (سطح مدیریتی) و ماهیانه (سطح شرکت ملی صنایع پتروشیمی) طرح و راهکارهای رفع موانع بررسی و تصمیم‌گیری می‌گردید.

دوره راه اندازی و گذار

 مراحل پایانی پروژه های صنعت پتروشیمی مصادف با آمادگی شرایط برای راه اندازی واحدها و تلاش برای دستیابی به محصول منطبق و ظرفیت های اسمی و طراحی شده بود. حساسیت و شرایط خاص این دوره یک برنامه عملیاتی دقیق و روزآمد را برای ایجاد زیر ساخت‌ها در شرکت و انتقال به شرایط عملیاتی (بصورت پیوسته) ایجاب می‌نمود. رهبران شرکت در این مقطع یکساله اهداف و وظایف سالیانه تمام بخش‌ها را مشخص و در قالب اهداف سالیانه به کلیه واحدها و کارکنان ابلاغ می نمودند.

دوره تثبیت و عملیات

پس از راه اندازی موفقیت آمیز واحدها (با ویژگی‌های منحصر بفرد جهانی و دستیابی به رکورد تولید الفین در جهان) شرکت پتروشیمی جم بعنوان بازیگر جدید و نوپا در صنعت پتروشیمی منطقه بدنبال یافتن نقش مناسب و تثبیت جایگاه خود، رویکرد نوین و سیستماتیک طرح‌ریزی استراتژیک را انتخاب و دنبال نمود.

شرکت پتروشیمی جم

موقعیت جغرافیایی

شرکت پتروشیمی جم، در زمینی به مساحت تقریبی ۷۷ هکتار، که ۴۱ هکتار آن از طریق خشک نمودن دریا استحصال شده‌است در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار دارد. این منطقه بر اساس مجوز صادره از سوی شورای عالی مناطق آزاد به منظور بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی تاسیس شده است. پتروشیمی جم در چارچوب برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور به منظور بهره‌برداری اقتصادی تر از میدان گازی پارس‌جنوبی بعنوان یکی از پروژه‌‌های پتروشیمی جهت اجرا در این ناحیه پیش‌بینی شده است.

این شرکت که به عنوان طرح الفین دهم شناخته شده است، یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های پتروشیمی در منطقه است که محل استقرار آن در نقشه در مجاورت طرح‌های فازهای گازی و پتروشیمی مشخص شده است. سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان بوشهر به عنوان قطب صنعت پتروشیمی در کشور، و همچنین ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوزانیده شدن گازهای همراه نفت، ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را برای احداث مجتمع‌های پتروشیمی بارز نموده و آن را به یکی از مبادی صادرات غیر نفتی کشور مبدل نموده است.

شرکت پتروشیمی جم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید