شرکت پتروشیمی فجر

0
20

معرفی شرکت:

صنعت پتروشیمی کشور یکی از محرکهای اثرگذار در عرصه توسعه و اقتصاد ملی است و با تعریف چشم انداز ۲۰ ساله نوید بخش ایجاد تحول در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ایران پهناور است. پایداری تولید در صنعت، نیازمند بسترسازی های اساسی جهت تضمین و استمرار آن می باشد، شاخص ترین عنصر در این عرصه انرژی ست. انرژی از اساسی ترین نیازهای صنایع پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی است که با بهره گیری از آن، سالانه میلیون ها تن محصول را تولید و روانه بازارهای جهانی می کنند.

شرکت پتروشیمی فجر در در سال ۱۳۷۷ با هدف تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکتهای منطقه ویژه اقتصادی واقع در بندر امام خمینی تاسیس شد و بعنوان اولین شرکت یوتیلیتی متمرکز در کشور در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. با افزایش طرحهای جدید در سایت ۲ و ۳ و نیاز به تامین یوتیلیتی بیشتر، طرح توسعه پتروشیمی فجر در سایت ۲ اجرا گردید.

در راستای اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی،مالکیت این شرکت در سال ۱۳۸۸به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتقل شد و با توجه به عملکرد درخشان در حوزه های مختلف استراتژیک ، پس از پذیرش در بازار سهام،بخشی از سهام شرکت در سال ۱۳۹۴ در بازار بورس کشور عرضه شد و پتروشیمی فجر به فعالان بازار سرمایه ایران پیوست.

واحدهای فرایندی این شرکت شامل واحدهای تولید برق و بخار، دیسپاچینگ dispatching، تصفیه آب، تفکیک هوا ، تصفیه پساب صنعتی و خطوط ارتباطی است.

نیروگاه

انرژی برق حساسترین محصول مجتمع پتروشیمی فجر می باشد. تولید ۱۱۴۷ مگاوات انرژی الکتریکی با استفاده از ۱۱ توربین گازی انجام می گیرد.

مهمترین ویژگی نیروگاه سازگاری آن با محیط زیست است؛ به طوری که میزان اکسیدهای نیتروژن و کربن در گازهای حاصل از احتراق، که از دودکش نیروگاه خارج می شوند، پایین تر از محدوده مجاز استاندارد قرار دارد.

میزان تولید بخار ۱۶۹۰ تن بر ساعت می باشد که بخش عمده آن با بهره گیری از انرژی عظیم حرارتی موجود در گازهای پر حرارت حاصل از احتراق توربین های گازی صورت می گیرد و در نتیجه،بازده حرارتی بویلرها به ۹۲ درصد می رسد.

مشارکت پتروشیمی های مبین و فجر در تولید برق کشور

واحد تفکیک هوا

واحد تفکیک هوا بمنظور فشرده سازی و جداسازی هوا برای دو کاربرد متفاوت آن در صنعت ،احداث شده است. هوای فشرده، بمنظور کاربرد در تجهیزات ابزار دقیق،کنترل ها و مصارف عمومی صنعتی تولید می شود و جداسازی هوا با هدف تامین اکسیژن ، نیتروژن و آرگون برای استفاده در تولیدات فرایندی مشتریان انجام می گردد.

ظریفت بخش فشرده سازی شامل ۳۳۵۰۰ نرمال مترمکعب بر ساعت هوای ابزاردقیق و۶۶۰۰۰ نرمال متر مکعب بر ساعت هوای سرویس سرویس تولید می گردد.

واحد تفکیک هوا -2
ظرفیت بخش جداسازی هوا شامل ۴۰۵۰۰ نرمال متر مکعب در ساعت اکسیژن گازی و ۵۱۰۰۰ نرمال متر مکعب در ساعت نیتروژن گازی است.

در بخش جداسازی این واحد، هوا تا دمای ۱۹۴- درجه سانتی گراد سرد و با استفاده از روش تقطیرنیتروژن و اکسیژن تولید و توسط کمپرسور فشرده شده در بصورت مایع در مخزن ذخیره می شوند.

 

واحد تصفیه آب

استفاده از آب در تمامی صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی انجام فعالیتهای صنعتی غیرممکن خواهد بود. از سوی دیگر نوع و مقدار مصرف آن با توجه به فرآیند تولید و سطح فناوری ها در هر واحد صنعتی متفاوت است.

انواع آبهای صنعتی با توجه به نیاز و کاربرد آنها در واحد تصفیه آب پتروشیمی فجر تولید و به مصرف شرکتهای همجوار می رسد.

واحد آب - 1
آب بدون املاح ۳۷۳۵ مترمکعب بر ساعت،آب اسمز معکوس ۹۷۵۰ متر مکعب بر ساعت،آب آتش نشانی ۱۴۰۰۰ متر مکعب بر ساعت،آب سرویس و آب بهداشتی محصولات این بخش می باشد.

خوراک این واحدها از رودخانه کارون به میزان ۱۵۰۰۰متر مکعب بر ساعت می باشد.

امتیاز ویژه این واحد،اتلاف بسیار پایین آب در چرخه تولید و استفاده مجدد از آب دور رویز سیستم اسمز معکوس با طراحی نوین در بخش R.O Reject می باشد.

واحدهای تصفیه پساب:

واحدهای تصفیه پساب ،تبدیل کننده پساب های سمی و آلوده به آب پاک و حیات بخش برای گیاهان و فضاهای سبز تشنه هستند.

پتروشیمی فجر بمنظور تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی مجتمع های منطقه دو تصفیه خانه احداث کرده است.

تصفیه پساب - 3
تصفیه خانه های پساب جهت تصفیه پسابهای با املاح پایین( LOW TDS )و بهداشتی به ظرفیت ۹۸۰ مکعب بر ساعت و پسابهای صنعتی با املاح بالا (HIGH TDS) به میزان ۹۵متر مکعب بر ساعت طراحی و اجرا شده اند.

پساب صنعتی دریافتی با املاح پایین پس از تصفیه فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی و زلال سازی و کنترل نهایی، جهت استفاده در شبکه فضای سبز منطقه ویژه اقتصادی و رقیق سازی بخش HIGH TDS استفاده می گردد.

در واحد تصفیه ناحیه ۲ بدلیل زیاد بودن بار آلودگی پسابهای ورودی،تصفیه پساب در دو مرحله انجام می گیرد.

واحد خطوط ارتباطی

واحد خطوط ارتباطی مسئولیت توزیع و کنترل سرویسهای جانبی (یوتیلیتیUTILITY (تولید شده در مجتمع فجر به تمام مجتمع های فعال منطقه ویژه را بر عهده دارد.بعلاوه، مجتمع های منطقه ، خوراک مورد نیاز و محصولات تولید شده خود را با استفاده از خطوط لوله و تحت نظارت این واحد دریافت یا ارسال می نمایند.

حوزه عملیاتی واحد خطوط ارتباطی کل منطقه ویژه اقتصادی می باشد.

همچنین این واحد وظیفه نگهداری و تعمیر خطوط وتجهیزات مربوط به آنها از قبیل شیرآلات – سیستم های ابزار دقیق – سیستم های گرمایش الکتریکی را بر عهده دارد.

خطوط ارتباطی

اطلاعات تماس

نشانی: ایران-استان خوزستان-بندر امام خمینی(ره)-منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی-سایت ۲

                                        صندوق پستی ۱۱۷-کدپستی ۶۳۵۷۱۷۶۳۴۹

                                                    رایانامه : info@fajrco.com

                                                شماره تلفنهای شرکت پتروشیمی فجر
دفتر مدیر عامل تهران۰۲۱-۸۸۷۱۲۹۴۸
دفتر مدیر عامل۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۱۱
رئیس مجتمع۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۱۳
مخابرات۰۶۱-۵۲۱۷۱۱۱۸
امور حقوقی و پیمان ها   

۰۶۱-۵۲۱۷۱۹۱۹

                                  تدارکات کالا                                                 ۰۶۱-۵۲۱۲۱۵۳۰-۳۶
امور اداری

 ۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۱۴

پژوهش و توسعه۰۶۱-۵۲۱۷۱۳۳۷
ایمنی،بهداشت و محیط زیست۰۶۱-۵۲۱۷۱۹۱۶
تعمیرات۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۰۴
بهره برداری۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۰۷
خدمات فنی۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۰۳
امور مالی۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۰۹
بازرگانی۰۶۱-۵۲۱۲۱۹۲۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید