شرکت پالایش نفت بندرعباس

0
25

شرکت پالایش نفت بندرعباس یکی از ۹ شرکت پالایشی کشور است که در فضایی به وسعت تقریبی ۷۰۰ هکتار در کرانه شمالی آبهای خلیج فارس و مجاورت شهر بندرعباس احداث و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداری قرار گرفت . این مجموعه به منظور تأمین بخشی از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور و امکان صدور فرآورده های مازاد تاسیس شده است . ظرفیت اسمی پالایشگاه بندرعباس تاپایان تیرماه سال ۱۳۸۷ به میزان  ۲۳۲ هزار بشکه در روز بوده است که با تلاش نیروهای متعهد و متخصص داخلی در مرداد ۱۳۸۷ به ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسید. همچنین این شرکت در سال ۱۳۹۱ با اجرای موفقیت آمیز طرح مبتکرنه، بدون سرمایه گذاری ۳۰ هزار بشکه در روز خوراک پالایشگاه را افزایش داد و هم اکنون با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز مشغول فعالیت است و خوراک آن شامل ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۳۰ هزار بشکه میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و ۲۰ هزار بشکه نفت خام سبک جزیره هنگام است و بیشترین فرآورده های میان تقطیر را تولید می کند.

در حال حاضر حدود ۱۸درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

در طراحی این پالایشگاه که با پیشرفته ترین فن آوری های روز جهان ساخته شده، رعایت اصول ایمنی ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست ، تقلیل اتلاف انرژی و انعطاف پذیری عملیاتی و تولید ، مهمترین مواردی است که مد نظر قرار گرفته است . شرکت پالایش نفت بندرعباس طی دوران فعالیت خود با وجود نیروهای متخصص و با تجربه و از سویی با انجام طرحهای مختلف از جمله طرح مبتکرانه افزایش ظرفیت و رسیدن به ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز ، به عنوان یک پدیده فنی و صنعتی دریچه جدید و مبارکی را به روی استان هرمزگان گشود که نام این استان را در سبد تولید انرژی کشور پررنگتر گرداند .

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی

پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از ۹ شرکت پالایشی کشور می باشد که در زمینی به وسعت تقریبی ۷۰۰ هکتار در کرانه شمالی آب های خلیج فارس و مجاورت شهر بندرعباس احداث شده و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداری قرار گرفت.این پالایشگاه مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین در سطح ایران و خاورمیانه می باشد.

این مجموعه به منظور تامین بخشی از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور و امکان صدور فرآورده های مازاد با ظرفیت پالایش ۲۳۲ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص داخلی ظرفیت اسمی تولید خود را در مرداد ماه سال ۱۳۸۷ به ۳۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

همچنین این شرکت در سال ۱۳۹۱ توانست با تلاش و همت مضاعف توانمندان عرصه تولید با اجرای موفقیت آمیز طرح مبتکرانه بدون انجام هزینه و سرمایه گذاری با ۳۰ هزار بشکه افزایش در میعانات گازی تزریقی به واحدهای تقطیر و غلظت شکن ، ظرفیت خود را به ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسانیده و با همین ظرفیت تولید مشغول به فعالیت باشد.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام ، نفت خام سنگین و میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و عسلویه می باشد.

در حال حاضر حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن محصولات مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

فن آوری پیشرفته ای که درطراحی پالایشگاه بندرعباس بکاررفته،استعدادتوسعه صنعتی وارتقاء کمی وکیفی فرآورده های این پالایشگاه را موجب شده است.در طراحی این پالایشگاه که با پیشرفته ترین فن آوری های روز جهان ساخته شده ، رعایت اصول ایمنی ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست ، تقلیل اتلاف انرژی و انعطاف پذیری عملیاتی و تولید ، مهمترین اصولی است که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

این شرکت در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و در تیرماه ۱۳۹۱ با نماد شبندردر بورس عرضه شد.

اطلاعات تماس

آدرس: بندر عباس – جاده اسکله شهید رجائی – شرکت پالایش نفت بندرعباس

تلفن: ۴-۳۳۵۶۴۱۸۰ – ۷۶ – ۹۸+

صندوق پستی: ۳۱۸۴/۷۹۱۴۵

رایانامه:  B_REFINERY@BAORCO.IR

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید