شرکت پتروشیمی دماوند

1
132

شرکت پتروشیمی دماوند بعنوان مجری طرح تامین یوتیلیتی و آفسایت فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عسلویه جهت تامین برق، آب، بخار، هوای فشرده، اکسیژن، ازت، گاز سوخت و خوراک و شبکه خطوط ارتباطی مجتمع های تولیدی فاز دوم طرح های پتروشیمی، در نظر دارد واحد های هوا، آب، نیروگاه، ایستگاه های اصلی و فرعی تقلیل فشارگاز، آبگیر، زباله سوز، تصفیه پساب های صنعتی و آفسایت را در فاز دو مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، احداث ، راه اندازی و بهره برداری نماید.

شرکت پتروشیمی دماوند

خوراک طرح تامین یوتیلیتی و شبکه آفسایت فاز ۲ پتروشیمی، در منطقه فاز ۲ عسلویه (غرب فاز ۱)، گاز سوخت، هوا و آب دریا می باشد و در زمینی به مساحت تقریبی ۹۰  هکتار واقع شده است.

واحد های تصفیه پساب های صنعتی و زباله سوز، ایستگاه های اصلی و فرعی تقلیل فشار گاز، طراحی خطوط فلر، ایستگاههای آب آتش نشانی، ایستگاههای پست برق ۲۰/۲۳۰ کیلو ولت، پست برق ۴۰۰/۲۳۰ کیلو ولت و پست تطبیقی ۱۳۲/۲۳۰ کیلوولت از پروژه هائی هستند که علاوه بر شبکه انتقال خوراک، محصولات و یوتیلیتی، در واحد آفسایت پیش بینی گردیده اند. همچنین انجام مهندسی، تامین کالا و اجرای خطوط موقت یوتیلیتی و خوراک کمپرسورخانه شماره ۱ اتیلن غرب کشور نیز توسط پتروشیمی دماوند اجراء گردیده است. در حال حاضر اجرای پروژه ها در واحدهای مختلف درحال انجام و پیگیری میباشد.

تاریخچه

 شرکت پتروشیمی دماوند (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۷۷/۱۱/۲۵ تحت شماره ۱۴۸۱۸۷ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و به عنوان یکی از شرکتهای زیر مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلقی می گردد.

       این شرکت در ابتدا به عنوان مجری طرح GTL تعیین گردیدکه متعاقب تغییر مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دی ماه ۱۳۸۴ سیاستهای کلی در برخی از پروژه ها از جمله پروژه GTLکه در تعهد شرکت پتروشیمی دماوند بود تغییر کرد، شرکت ساسول از آفریقای جنوبی که تا پیش از تاریخ مذکور به عنوان شریک خارجی طرح GTL موضوع را با پتروشیمی دنبال می نمود، با سیاست مدیر عامل جدید پتروشیمی مبنی بر تقویت شرکتهای ایرانی- مقرر گردید موضوع اجرای GTL از طریق شرکت نفت و گاز سرو پیگیری گردد.بنابراین اجرای پروژه جدید GTL با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه ای به پتروشیمی دماوند محول گردید، طبیعتاً موضوعات قبلی که احداث واحد ۵۰ هزار بشکه ای با ساسول بود توسط مدیر عامل وقت پتروشیمی پیگیری نگردید و عملاً از ابتدای سال ۱۳۸۵ پروژهGTL که با مشارکت با ساسول پیگیری می شد به حالت تعلیق در آمد و به عوض آن طرح GTL ۱۰ هزار بشکه ای با دانش فنی داخلی در دستور کار قرار گرفت.

        متعاقباً با عدم توفیق پروژه ۱۰ هزار بشکه ای، به موجب ابلاغ هزار و یکصد و سی و پنجمین مصوبه هیات مدیره محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تاریخ ۱۳۸۵/۰۸/۲۹ طرح GTL از دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی خارج گردید و با تائید وزیر محترم نفت موضوع GTL به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی محول گردید.

         براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی دماوند مورخ ۱۳۸۶/۰۳/۲۳ موضوع فعالیت شرکت احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید ، بازاریابی ، فروش خدمات جانبی شامل آب ، برق ، اکسیژن، نیتروژن ، بخار،گاز طبیعی ، هوای فشرده شامل احداث و بهره برداری از شبکه های توزیع و سایر خدمات وابسته به موضوع شرکت و انجام کلیه فعالیتهای تولیدی ، صنعتی ، بازرگانی ، فنی و مهندسی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تعیین و بدین ترتیب شرکت پتروشیمی دماوند به عنوان مجری طرح یوتیلیتی فاز دوم عسلویه فعالیت خود را آغاز نمود.

متعاقباً پیرو هزار و دویست و سی امین مصوبه هیات مدیره محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی مورخ ۱۳۸۷/۰۹/۲۴ اجرای بخش آفسایت و شبکه ارتباطی که پیش از آن بر عهده شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی بود به شرکت پتروشیمی دماوند منتقل شد. لازم به ذکر است که انجام امور طراحی و مهندسی پروژه آفسایت و شبکه ارتباطی طی قراردادی به مدت ۳۲ ماه از تاریخ ۱۳۸۵/۱۲/۱۰ توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به شرکت مهندسین مشاور سازه پردازی واگذار گردیده بود.

واحدهای صنعتی

واحد نیروگاه

شامل ۱۲ واحد توربین گازی مجموعاً با ظرفیت اسمی تولید ۱,۹۴۴ مگاوات در شرایط استاندارد (ظرفیت هر واحد ۱۶۲ مگاوات در شرایط استاندارد) و دیگهای بخار بازیافت حرارتی با ظرفیت اسمی تولید ۱,۷۸۰ تن بخار در ساعت و دو بویلر کمکی هر یک به ظرفیت اسمی ۱۲۰ تن در ساعت طراحی شده است.

واحد آب شیرین

واحد آب شیرین کن به روش اسمز معکوس به ظرفیت اسمی ۲۸,۴۵۸ متر مکعب در ساعت آب شیرین از آب دریا می باشد که مقدار ۱۲,۰۰۰ متر مکعب در ساعت جهت تامین آب جبرانی برجهای خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد .

واحد جداسازی هوا

جداسازی هوا:

شامل تاسیسات جداسازی هوا (پنج دستگاه هر کدام به ظرفیت ۱۸۰ تن در ساعت اکسیژن) جهت تولید ۹۰۰ تن در ساعت گاز اکسیژن و ۹۰،۰۰۰ نرمال متر  مکعب در ساعت گاز نیتروژن.

 هوای فشرده:

شامل چهار دستگاه کمپرسور به ظرفیت اسمی هر کدام ۵,۰۰۰ متر مکعب در ساعت هوای فشرده و مجموعه رطوبت گیر ها جهت تولید ۲۰,۰۰۰ متر مکعب در ساعت هوای ابزار دقیق و سه دستگاه کمپرسور به ظرفیت اسمی هر کدام ۲۰۰,۰۰۰ متر مکب در ساعت هوای فشرده جهت تولید ۶۰,۰۰۰ متر مکعب در ساعت هوای سرویس می باشد.

تاسیسات دریافت و توزیع گاز

این تاسیسات شامل ایستگاه تقلیل فشار اصلی جهت دریافت ۲۰۰,۳ میلیون متر مکعب در ساعت گاز طبیعی از خط لوله اصلی، تجهیزات تنظیم فشار، اندازه گیری، تاسیسات توزیع و خطوط انتقال و ایستگاه های تقلیل فشار جهت تامین گاز طبیعی مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی است.

کوره های زباله سوز

در این بخش زباله های صنعتی جامد و مایع قابل احتراق مجتمع های پتروشیمی در     کوره های ویژه در شرایطی سوزانده می شود که محصولات احتراق دارای استاندارد های زیست محیطی باشد. ظرفیت این کوره ها ۱۰تن در ساعت ضایعات جامد و مایع پیش بینی شده است.

تصفیه پساب

در این بخش پس از جمع آوری پسابهای صنعتی و بهداشتی مواد جامد و آلاینده آن جدا   می شود و در نهایت به دو بخش آب دورریز با استاندارد های زیست محیطی و آب بازیافتی جهت مصارف فضای سبز و شستشو تبدیل می گردد. ظرفیت اسمی این واحد ۱۵۵۰ متر مکعب در ساعت پیش بینی شده است.

اطلاعات تماس

دفتر تهران

آدرس: میدان شیخ بهایی ،ابتدای خیابان شیخ بهایی شمالی ، شماره ۱۴۴،طبقه سوم

تلفن های تماس:
۸۸۰۵۹۷۹۷ – ۰۲۱
۸۴۹۹۳۵۶۲- ۰۲۱
۸۸۶۲۰۱۸۰- ۰۲۱

آدرس سایت

آدرس: استان بوشهر ، شهرستان عسلویه ، سه راه پتروشیمی فاز ۲ پتروشیمی ، پتروشیمی دماوند

تلفن های تماس:
۰۷۷۲۷۳۲۱۰۰۲-۱۰۰۶
۸۷۴۶۵۸۴

صندوق پستی: ۱۶۱-۷۵۳۹۱

ایمیل: info@damavandpc.com

نمابر:۰۷۷۲۷۳۲۱۰۰۱

یک دیدگاه

  1. با سلام .
    در خصوص پروژه نصب عملیات پایپینگ ( پالایشگاه دماوند _ شرکت عمران ساحل ) و اجرای آن با توجه به دانش و اطلاعات فنی و توان مجموعه خود آمادگی خود را اعلام می نمایم .
    با سپاس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید