شرکت نفت ایرانول

0
63

معرفی شرکت:

شرکت ملی نفت ایران در راستای خصوصی سازی شرکتهای دولتی و سیاست های کلان دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش حجم تصدی گری دولتی در حوزه غیر انحصاری و واگذاری امور به بخش خصوصی، با هدف توسعه مشارکت این بخش در فعالیتهای اقتصادی و صنعتی، بمنظور افزایش کارآیی ، واحد های روغن سازی پالایشگاههای تهران و آبادان را به سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی واگذار نموده است که این واگذاری منجر به تاسیس شرکت نفت ایرانول در ۱۱ آذرماه سال ۱۳۸۱ گردید و در بهمن سال ۱۳۹۱ سهام این شرکت در فرابورس پذیرفته و عرضه شد.

شرکت نفت ایرانول اکنون در سه بخش پالایشگاه روغن سازی تهران ، پالایشگاه روغن سازی آبادان و مجتمع ظرف سازی و بسته بندی به فعالیت خود ادامه می دهد.

مجموعه ها

یکی از دو پالایشگاه شرکت نفت ایرانول و مجهزترین واحد روغن سازی موجود در کشور می باشد که در جاده قدیم تهران – قم و در مجاورت شرکت پالایش نفت تهران قرار گرفته است و طراحی پایه آن توسط شرکت LUMMUS انجام گرفته است.

واحد روغن سازی پالایشگاه تهران با داشتن واحدهای آسفالت گیری توسط پروپان و هیدروژناسیون (تصفیه با هیدروژن) پیشرفته ترین و مجهزترین واحد روغن سازی کشور می باشد. وجود واحد تصفیه با هیدروژن این واحد را قادر می سازد تا انواع روغن های خودرویی و صنعتی با کیفیت بسیار بالا را که در سایر واحدهای روغن سازی کشور امکان تولید آنها وجود ندارد را تولید نماید. این واحد، تنها تولید کننده برایت استاک در کشور می باشد.

شرکت نفت ایرانول پیشرو در تولید انواع روغنهای پایه، روغن موتور و صنعتی، اسلاک واکس، فورفورال اکستراکت، پترولاتوم، برایت استاک در ایران است. روغنهای هیدرولیک، دنده صنعتی، توربین، کمپرسور، گردشی، روغنهای انتقال حرارت و … از جمله روغن های صنعتی تولیدی این شرکت می باشد.

واحدهای عملیاتی:

واحد آسفالت گیری با پروپان:

این واحد عملیاتی برای آسفالتگیری از باقیمانده برج تقطیر در خلأ (vaccum residue) شرکت پالایش نفت تهران که از نفت خام اهواز استفاده می کند طراحی و ساخته شده است.

ظرفیت روزانه این واحد ۴۵۵۰ بشکه در روز است. به منظور ارتقاء کیفیت روغن و به دست آوردن محصول آسفالت می بایست طی یک پروسه استخراج فیزیکی نسبتاً ساده، مواد آسفالتی و روغن از هم توسط حلال پروپان (C3H8) جدا شوند.

واحد فورفورال:

از دیگر ناخالصیهای موجود در روغن، ترکیبات حلقوی آلی یا ترکیبات آروماتیکی است که بایستی از روغن حذف گردند. این کار در پالایشگاه روغنسازی تهران به وسیله حلال فورفورال صورت می پذیرد.

بیشترین تأثیر این واحد بر روی شاخص گرانروی (ViscosityIndex) می باشد.

واحد موم گیری:

هدف از عملیات موم گیری با حلال، تنظیم نقطه ریزش (Pour Point) از طریق گرفتن واکس طبیعی موجود در برش نفت خام با کمک حلال متیل اتیل کتون MEK و تولوئن در درجه حرارت های پایین است. پس از عملیات موم گیری نقطه ریزش روغن بهبود می یابد.

واحد HFU:

هدف اصلی در این واحد حذف ناخالصیهای موجود در روغن نظیر مواد سولفوردار ، نیتروژن دار و اکسیژن دار با جایگزینی آن ها توسط اتم های هیدروژن در بستر کاتالیزوری میباشد.

این عملیات بمنظور روشن تر ساختن رنگ روغن تولیدی، افزایش پایداری روغن در مقابل اکسیداسیون و افزایش کیفیت روغن است. فلزاتی ناچیزی که در سیستم هستند با جذب توسط کاتالیست از روغن جدا می گردند.

واحد مخازن:

مواد اولیه ومحصولات نظیر لوبکات، رافینت، اکسترکت و پارافین و … در مخازن ذخیرهمی شوند. این مخازن در اندازه های مختلف و ظرفیت های متفاوت طراحی شده است و اکثر این مخازن مجهز به کویل بخار فشار ضعیف یا Suction Heater می باشند.

علت استفاده از کویل های حرارتی، گرم نگهداشتن روغنها ، حفظ سیالیت و همچنین سهولت در انجام عملیات پمپاژ و انتقال آنها می باشد. با استفاده از کویل ها، دمای روغن داخل مخازن را تا حدود ۶۰ درجه سانتی گراد رسانده و آن را ثابت نگه می دارند.

واحد بلندینگ:

در واحد بلندینگ مواد افزودنی مختلف به روغن پایه جهت بهبود خواص روانکاری افزوده شده و محصولات مختلف ساخته می شوند.

پالایشگاه آبادان یکی از دو پالایشگاه شرکت نفت ایرانول می باشد که در ضلع شرقی اروندرود و در مساحتی به وسعت ۲۰ هکتار قرار گرفته است . شروع عملیات نصب این پالایشگاه در سال ۱۳۲۵ و راه اندازی نهایی در سال ۱۳۳۰و طراحی پایه آن توسط شرکت BADGER انجام شده است.

این پالایشگاه با تجربه ای بیش از هفت دهه اولین تولید کننده روغنهای موتور و صنعتی در کشور می باشد که شامل واحدهای فورفورال ، واحد موم گیری و واحد رنگ بری می باشد که در طراحی اولیه، ظرفیت سالانه آن ۲۵۰۰۰ مترمکعب انواع محصولات بود.

واحد روغن سازی آبادان تا شهریور ماه سال ۱۳۵۹ فعال بود که به دلیل آغاز جنگ تحمیلی فعالیت آن به مدت ۸ سال متوقف گردید.

بازسازی این پالایشگاه در ابتدای سال ۱۳۶۸ شروع و اوایل سال ۱۳۶۹ مجدداً راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت و در حال حاضر این واحد با ظرفیت ۶۵ هزار متر مکعب روغن پایه سبک و یا ۴۵ هزار مترمکعب انواع روغن پایه سنگین به فعالیت خود ادامه می دهد.

تولیدات این پالایشگاه جهت مصارف داخلی و صادرات:

شامل انواع روغنهای پایه سبک و سنگین،اکسترکت جهت مصرف در کارخانجات ساخت دوده صنعتی و اسلاک واکس به عنوان خوراک اولیه کارخانجات پارافین سازی و مصارف صنعتی می باشد.

جایگاه ویژه صادراتی پالایشگاه آبادان:

پالایشگاه روغن سازی آبادان این امکان را پدید آورده که محصولات خود را با رعایت کلیه ضوابط تعیین شده از طرف سازمانهای کشوری و بین المللی جهت صادرات تولید نماید. این پالایشگاه می تواند کلیه سفارشات صادر کنندگان روغن (روغن پایه، روغن موتور و روغنهای صنعتی ) را با رعایت استانداردهای بین المللی و تعیین شده در سفارش خرید، تولید نموده و این محصولات را به صورت بالک یا مظروف در اختیار خریداران قرار دهد.

پالایشگاه روغن سازی آبادان در آینده ای نزدیک با راه اندازی تاسیسات پرکنی و نیز با ایجاد مخازن ذخیره مناسب ، بهره برداری از یک ترمینال مجهز ذخیره سازی ، نگهداری و اختلاط مواد شیمیایی مطابق استانداردهای شناخته شده و معتبر بین المللی در مجاورت اسکله های نفتی بندر ماهشهر، تسهیلات لازم جهت صادرات محصولات تولید شده و واردات مواد اولیه را تامین خواهد نمود.

مجتمع ظرفسازی و بسته بندی ایرانول در سال ۱۳۷۷ توسط سازمان خدمات و پشتیبانی صنعت نفت به منظور ساخت ظرف های پلاستیکی و مظروف سازی مواد نفتی تأسیس گردید. ماشین آلات مربوطه سال ۱۳۷۸ به ایران حمل و در محل کارخانه واقع در بلوار پژوهشگاه صنعت نفت جنب انبارهای نفتی ری نصب گردید.

کلیه ماشین آلات ساخت کشور ایتالیا بوده و دارای سیستم کنترل اتوماتیک می باشد. این سیستم قابلیت های مختلفی را در بهره برداری از ماشین آلات به وجود آورده است.در سال ۱۳۸۰ بقیه دستگاه ها نیز توسط متخصصان کارخانه و تکنسین های ایتالیایی راه اندازی گردید.

اکنون با در اختیار داشتن مدرنترین تجهیزات ساخت انواع ظروف پلاستیکی یک تا چهار لیتری در شکل های مختلف با قابلیت چاپ روی بدنه ظرف (I.L.M) و همچنین سیستم کاملاً اتوماتیک پرکنی و بسته بندی، تنها خط کامل تولید و بسته بندی ظروف پلاستیکی در ایران می باشد و می تواند پاسخگوی نیاز داخلی یا صادرات به خارج از کشور باشد.

این مجتمع دارای تجهیزات ساخت و مظروفسازی محصولات ضد یخ میباشد. لازم بذکر است این مجتمع دارای مزیت دسترسی به خط ریلی می باشد.

شرکت روانکاران احیاء سپاهان سهامی خاص و متعلق به شرکت نفت ایرانول می‌باشد و در حال حاضر دارای سه کارخانه تولید جداگانه می باشد. این شرکت در سال ۱۳۸۲ با هدف تولید انواع روغن های صنعتی و موتوری با برند RESCO تحت لیسانس و دانش فنی شرکت ایتالیایی لوبریتالیا (Lubritalia) تاسیس شد.

این شرکت سابقه تأمین دهها میلیون لیتر انواع روغن‌های تخصصی را طی سال های گذشته برای صنایع بزرگ کشور نظیر ذوب آهن، حفاری، صنایع نفت، صنایع سیمان، صنایع حمل و نقل و لوکوموتیو داشته است. این شرکت علاوه بر تولید روغنهای صنعتی متعارف در داخل کشور ، محصولات کاملا تخصصی و ویژه مورد مصرف در صنایع فولاد از قبیل روغنهای محافظ و ضد آتش و … را در داخل کشور تولید و کشور را از واردات این محصولات بی‌نیاز نموده است.

کلیه ماشین آلات خطوط تولید بر اساس مدرن ترین روش‌های تولید، مطابق با آخرین استانداردهای جهانی خریداری و نصب گردیده است و برای دستیابی به بالاترین سطوح کیفیت مواد اولیه شامل روغن‌های پایه نسل سوم و چهارم و انواع افزودنیها از معتبرترین تولید کنندگان تامین می‌گردند.شایان ذکر است کیفیت روغن پایه اهمیت زیادی در عملکرد روغن دارد و کلیه روغنهای پایه مورد استفاده در این شرکت از طریق پالایشگاه های نفت ایرانول تامین می‌گردند که بالاترین کیفیت را در پالایشگاه های کشور دارا است.

این روغنها پس از انجام فرآیندهای متداول پالایشگاهی با استفاده از فرآیند پیشرفته هایدروفینیشینگ و با استفاده از کاتالیست‌های پیچیده و هیدروژن در فشار بالای PSI 1000 تثبیت شده و ناخالصیهای موجود در آنها به مولکولهای پایدار تبدیل می‌گردند. علاوه بر روغن پایه، نوع ادیتیو مورد استفاده نیز تاثیر زیادی در کیفیت روغن ایفا می‌نماید لذا در راستای تامین شاخصهای مطلوب کیفی کلیه ادیتیوهای مصرفی این شرکت از معتبرترین تولید کنندگان اروپایی تامین می‌گردند.

اطلاعات تماس

میدان ونک – خیابان ملاصدرا – بعد از خیابان شیخ بهایی – نبش خیابان گلدشت – شرکت نفت ایرانول-شماره ۱۹۷

.تلفن دفتر مدیرعامل :

 • ۰۲۱۸۸۲۱۵۷۲۹ الی ۰۲۱۸۸۲۱۵۷۳۱
 • نمابر : ۰۲۱۸۸۲۱۵۷۳۳

.تلفن واحد روابط عمومی و تبلیغات :

 • ۰۲۱۸۸۶۰۰۴۲۶ و ۰۲۱۸۸۶۰۰۴۳۰
 • نمابر : ۰۲۱۸۸۲۱۲۹۹۵

.تلفن واحد فروش :

 • ۰۲۱۸۸۲۱۲۹۹۹ و ۰۲۱۸۸۶۰۰۴۲۸
 • نمابر : ۰۲۱۸۸۰۳۷۱۳۱

.تلفن واحد صادرات :

 • ۰۲۱۸۸۰۴۵۲۷۳ و ۰۲۱۸۸۶۰۳۶۱۱
 • نمابر : ۰۲۱۸۸۲۱۲۹۹۶

.تلفن امور سهام :

 • ۰۲۱۸۸۶۰۳۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۰۳۶۰۸

تهران – خیابان رجائی جنوب – نرسیده به باقرشهر – بلوار شهید تندگویان (پالایشگاه تهران) – جنب پالایشگاه تهران – پالایشگاه روغنسازی شرکت نفت ایرانول

.تلفنخانه :

 • ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۲۳ الی ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۲۶

.تلفن دفتر مدیریت :

 • ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۱۲

.تلفن واحد تدارکات :

 •  ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۳۶ الی ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۳۸

.تلفن واحد منابع انسانی :

 •  ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۴۵

.تلفن واحد فنآوری و اطلاعات :

 •  ۰۲۱۵۵۲۲۵۵۵۵

آبادان – منطقه بریم – میدان فرهنگ (فلکه الفی سابق) – پالایشگاه روغنسازی شرکت نفت ایرانول

.تلفن دفتر مدیریت :

 • ۰۶۱۵۳۲۶۱۹۲۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید