آشنایی با دانشگاه صنعت نفت

0
110

با توجه به اهمیت صیانت منابع عظیم نفت و گاز در کشور، تربیت نیروی انسانی متخصص جهت توسعه و بهره‌برداری بهینه از این منابع در زمره اولویت‌ها و اهداف راهبردی وزارت نفت قرار دارد. جهت نیل به این هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموریت دارد تا با بسیج تمامی امکانات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری، این نیاز مهم را برآورده سازد. لذا دانشگاه صنعت نفت علاوه بر ارائه دوره‌های تخصصی در مقاطع مختلف، با ایجاد زمینه همکاری با دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور، به این امر مهم اهتمام ورزیده و گام‌های اساسی برداشته است.

از آن میان می‌توان به اعزام دانشجو به خارج از کشور در مقاطع کارشناسی‌ارشد و همکاری با دانشگاه‌های داخل کشور جهت راه‌اندازی رشته‌های بالادستی نفت اشاره نمود. از سوی دیگر، دانشگاه صنعت نفت در کنار انجام امور آموزشی، از پیشرفته‌ترین امکانات پژوهشی نیز برخوردار بوده و با ایجاد رابطه نزدیک با صنعت نفت کشور و مراکز علمی تحقیقاتی خارج از کشور، به سطح توانمندی نیروهای تربیت شده هرچه بیشتر افزوده است.

این دانشگاه با مجموع فضای بالغ بر ۳۷۰۰۰۰ متر مربع و با بیش از ۷۰ عضو هیأت علمی، فعالیت گسترده‌ای را برای تربیت نیروهای متخصص جهت رفع نیازهای صنعت نفت کشور انجام داده است. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در سه دانشکده خود در شهرهای اهواز، آبادان و تهران در رشته‌های بالادستی نفت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید و کلیه دروس تخصصی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. همچنین این دانشگاه در دانشکده علوم دریایی خود در شهرستان محمودآباد، به آموزش دانشجو در رشته‌های دریانوردی می‌پردازد.

رشته‌های بالادستی و سایر رشته‌های مرتبط با صنعت نفت در این دانشگاه عبارتند از:

مزیت‌های دانشگاه صنعت نفت:

– دانشگاه صنعت نفت، جهت ارتقای سطح کمی و کیفی اساتید و اعضای هیأت علمی و دریافت تکنولوژی‌های نوین، فرصت‌های مطالعاتی را با همکاری مراکز معتبر تحقیقاتی و صنعتی جهان در دستور کار خود دارد.

– این دانشگاه فرصتی را برای دانشجویان خویش مهیا نموده است، تا علاوه بر استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مناسب در طول تحصیل، پس از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه بتوانند در بهترین مراکز تحقیقاتی و صنعتی کشور مشغول به فعالیت شوند.

– دانشجویان این دانشگاه در صورت داشتن شرایط مشخص از بورس تحصیلی وزارت نفت بهره‌مند بوده و از شرایط و امتیازات خاص کاری و شغلی مناسب برخوردار می‌شوند.

– این دانشگاه با توجه به ارتباط تنگاتنگ با انجمن‌های تخصصی نفت و گاز، دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر نفتی جهان زمینه‌ای را برای همکاری دانشجویان و اعضای هیأت علمی خود با این مراکز فراهم آورده است.

– دانشجویان این دانشگاه در طول تحصیل از مزیت حضور در صنعت نفت و امکان تجربه عملی آموخته‌های علمی خود در صنعت نفت برخوردار می‌باشند.

– ارائه متون دانشگاهی به زبان انگلیسی از ویژگی‌های تحصیل در این دانشگاه می‌باشد.

– امکانات آموزشی و رفاهی خاص و مطلوب که به کیفیت بالای تحصیل در این دانشگاه منجر می‌شود.

– اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان.

آشنایی بیشتر با دانشگاه صنعت نفت

(متن ارسالی از طرف SPE دانشکده نفت اهواز)

با توجه به سابقه ­ی ۸۰ ساله­ی درخشان دانشگاه صنعت نفت در امر پرورش و شکوفایی استعدادهای درخشان و همچنین کسب نتایج عالی و بی­نظیر در کنکورهای ارشد و دکتری برای سالیان متمادی، بر آن شدیم که در راستای افزایش آگاهی دانشجویان عزیزی که قصد انتخاب دانشگاه صنعت نفت در مقاطع گوناگون را دارند، به صورت مختصر امکانات، ویژگی­ ها و مزایای این دانشگاه تراز اول کشور را شرح دهیم.

 • بهره­ گیری از کادر آموزشی مجرب و صاحب نظر در عرصه ­های مختلف صنعتی، با سابقه­ ای طولانی و درخشان در امر تدریس
 • ارتباطات مناسب با افراد صاحب نام شاغل در صنعت در راستای فراهم آوردن داده­ های صنعتی برای پایان نامه­ها و رفع مشکل­ های دانشجویان در زمینه­ی پروژه­ های پژوهشی
 • روابط خوب دانشگاه صنعت نفت با دانشگاه­ های خارج از کشور مانند لئوبن اتریش و هریوت-وات اسکاتلند و ..؛ که این فرصت را برای دانشجو فراهم می­کند که بتواند به راحتی با دانشگاه ­های بین ­المللی ارتباط برقرار کند.
 • امکان ارتباط حداکثری دانشجو با صنایع بالادستی و پایین دستی حوزه­ ی نفت و گاز؛ با توجه به موقعیت مکانی دانشکده
 • امکان شرکت دربازدید­های مختلف اکوصنعتی (بازدید از دکل حفاری و بخش بهره­ برداری، پالایشگاه و پتروشیمی و …)
 • استفاده از کامل­ترین و کم نظیرترین مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی در میان دانشگاه­ های کشور
 • امکان شرکت و کسب تجربه در طرح ­ها و پروژه­ها­ی مشترک بین دانشگاه و صنعت
 • ارائه ی تمامی دروس به زبان انگلیسی
 • امکان شرکت در انواع سمینارها، کنفرانس ­ها و کلاس­ های آموزشی ارائه شده توسط کارشناسان خبره­ ی شرکت­ های معتبر داخلی و خارجی در دانشکده و یا خارج از دانشکده با پرداخت هزینه ­ی ناچیز
 • امکان فعالیت در انجمن های علمی فعال دانشگاه نظیر SPEو EAGE و …
 • شرکت در دوره ­های تخصصی نرم افزار­های مرتبط با رشته ­تحصیلی
 • دریافت تعداد قابل توجهی از سهمیه ­های کارآموزی دانشجویی شرکت ­های بزرگ و مهم نفت و گاز
 • امکان شرکت در جلسات study group دانشگاه با هدف یادگیری و گرفتن ایده در جهت پیش­برد پژوهش­ های علمی
 • بهره­ مندی از فضا و خوابگاه­ های مناسب با امکانات کافی جهت زندگی دانشجویی
 • امکانات ورزشی و رفاهی کامل (سالن فوتسال، استخر، بدنسازی، سالن ایروبیک، سالن بدمینتون و دارت، سالن شطرنج و …) با فاصله نزدیک به خوابگاه
 • نزدیکی مجموعه خوابگاه­ ها به محوطه­ های آموزشی و آزمایشگاه ­ها جهت صرفه ­جویی در زمان دانشجوها
 • دریافت کمک هزینه ­ی تحصیلی بصورت ماهیانه
 • دریافت رایگان کتاب­ ها و جزوات معتبر معرفی شده توسط اساتید به دانشجویان در هر ترم در داخل دانشکده
 • بهره ­گیری از کامل­ترین کتابخانه­ ی رشته­ های مهندسی نفت ، شیمی ، ایمنی و حفاظت فنی (HSE) و بازرسی فنی با کم نظیرترین رفرنس­های موجود
 • سهمیه­ ی رایگان پرینت
 • رستوران با بالاترین کیفیت و ارائه ­ی سه وعده ای غذا در هفت روز هفته
 • دسترسی به اینترنت با حجم بالا و شارژ اتوماتیک هفتگی موجود، بدون پرداخت هیچ هزینه ای
 • حضور شرکت های معتبر نفتی نظیر توتال فرانسه جهت انجام مصاحبه با فارغ­ التحصیلان دانشکده و ارائه بورس تحصیلی
 • اتصال به بانک اطلاعات منابع و نشریات علمی معتبر خارجی مانند Onepetro و دانلود رایگان از این سایت­ ها

دانشکده ها:

درباره دانشکده:

در سال ۱۳۱۸به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز پالایشگاه آبادان مجموعه‌ای در ابتدا با نام آموزشگاه فنی آبادان در محل فعلی دانشکده نفت آبادان شروع به کار نمود

در سال ۱۳۳۵ دانشکده فنی آبادان (Abadan Institute of Technology) با برنامه مهندسی عمومی شروع به کار نمود. انتخاب دانشجو برای برنامه مهندسی عمومی بعداً متوقف گردید و آخرین دوره در سال ۱۳۴۵ فارغ التحصیل شدند. مدارک اعطا شده از سوی این مؤسسه در سطح بین المللی پذیرفته و معتبر شناخته می‌شد و تعدادی از فارغ التحصیلان این مؤسسه جهت تکمیل تحصیلات خود راهی دانشگاه‌های خارج از کشور می‌شدند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خروج کارشناسان خارجی از کشور و لزوم گردش و گسترش صنعت نفت و اداره کردن این صنعت عظیم به دست کارشناسان و متخصصان ایرانی و همچنین مسئله بازسازی بخش‌های مهمی از صنایع نفتی که در طول جنگ تحمیلی صدمه دیده بود، کمبود کادر فنی و متخصصین صنعت نفت را آشکار ساخت.

در این زمان دانشکده مهندسی شیمی و پتروشیمی شهید تندگویان آبادان در محل فعلی دانشکده نفت آبادان طی موافقت‌نامه شماره ۳۴/۵۷۳۸/۱۷۵۶۴ مورخ ۱۳۶۸/۱۲/۲۴ وزارت فرهنگ و آموزش عالی، اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

آشنایی با دانشه نفت
تصویر ماهواره‌ای از دانشکده نفت آبادان

گروه های آموزشی:

 1. مهندسی اکتشاف نفت
 2. مهندسی ایمنی و حفاظت
 3. مهندسی بازرسی فنی
 4. مهندسی شیمی
 5. مهندسی مکانیک
 6. علوم پایه و زبان

اعضای هیئت علمی:

 1. مجید اکبری
 2. عباس خاکسار منشاد
 3. قاسم زرگر
 4. مهندسی قاسمی
 5. سیامک مرادی

آشنایی با دانشکده:

فعالیت‌های آموزشی دانشکده نفت اهواز از سال ۱۳۶۲ (در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و تعلیق فعالیت‌های دانشکده نفت آبادان) آغاز شد. این فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه مهندسی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی انجام می‌شد.

در سال‌های اخیر به دلیل اهمیت شاخه بالادستی صنعت نفت، گروه‌های آموزشی در زمینه مهندسی نفت، مهندسی گاز و حفاظت، ایمنی و بازرسی فنی آغاز به کار نمودند که آغاز رسمی ارائه دوره‌های مهندسی نفت در سال ۱۳۷۹ بود.

در حال حاظر گروه‌های آموزشی علوم پایه و زبان، مهندسی گاز، مهندسی نفت ، مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون ، مهندسی مکانیک

آشنایی با دانشگاه صنعت نفت
تصویر ماهواره‌ای از دانشکده نفت اهواز

گروه های آموزشی:

 1. مهندسی نفت
 2. مهندسی گاز
 3. مهندسی اتوماسیون و ابزار دقیق
 4. مهندسی مکانیک
 5. علوم پایه و زبان

اعضای هیئت علمی:

گروه مهندسی نفت:

 1. مهدی بهاری مقدم
 2. بهرام سلطانی سولگانی
 3. خلیل شهبازی
 4. حسن شکرالله زاده بهبهانی
 5. سیاوش عاشوری
 6. جمشید مقدسی
 7. عبدالنبی هاشمی
 8. عباس هلالی زاده
 9. شاهین کرد

گروه مهندسی گاز:

 1. مسعود بهرامی باباحیدری
 2. محمدرضا خسروی نیکو
 3. احمد شریعتی
 4. محمدعلی قیم
 5. وحید محبی
 6. رضا مسیبی بهبهانی

درباره دانشکده:

دانشکده نفت تهران در سال ۱۳۳۶ (هفت سال پس از ملی شدن صنعت نفت) با هدف تربیت نیروی متخصص در زمینه مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران، با نام آموزشگاه حسابداری تأسیس گردید. نام آن در سال ۱۳۵۰ به مدرسه عالی حسابداری و علوم مالی و در سال ۱۳۵۳ به دانشکده حسابداری و علوم مالی نفت تغییر یافت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این دانشکده در دانشگاه علامه طباطبائی ادغام شد، لیکن در سال ۱۳۶۷ مجدداً به نام دانشکده حسابداری و علوم مالی نفت، زیر نظر شرکت ملی نفت یران آغاز به کار کرد و بعد از تمرکز دانشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۶۸، به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه صنعت نفت به فعالیت خود ادامه داد.

دانشکده نفت تهران ابتدا با جذب دانشجو در زمینه‌های مالی و حسابداری به تربیت دانشجو پرداخت و در زمانی کوتاه توانست با کادری مجرب و اساتید با تجربه به معروفترین دانشکده کشور در زمینه حسابداری و مالی تبدیل شود. با گذشت زمان، دانشکده فعالیت خود را افزیش داد و در رشته‌های دیگری نظیر کارشناسی مدیریت صنعتی و بازرگانی، کارشناسی مهندسی کامپیوتر، کارشناسی ارشد مهندسی نفت، کارشناسی ارشد اتوماسیون و ابزار دقیق، مدیریت اجرائی و دکترای مهندسی نفت به جذب و تربیت دانشجو پرداخت.

مایه خوشبختی است که دانشکده نفت تهران به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه صنعت نفت، توانسته‌است با رعایت استانداردهای بالای آموزشی و همکاری با دانشگاه‌های معتبر بین المللی، کارشناسان کارآمد و برجسته‌ای را تربیت نماید که هم‌اکنون در مسئولیت‌های کلیدی و پر اهمیت صنعت نفت مشغول به خدمت می‌باشند.

این دانشکده در صدد است که با تثبیت خود در سطح ملی و اثرگذاری ملی و جهانی، خود را به عنوان یکی از ده دانشکده برتر جهان در زمینه‌های اقتصاد، حقوق، تجارت، حسابداری و مدیریت در حوزه صنایع نفت و گاز معرفی کند. علاوه بر این، چشم‌انداز این دانشکده، دستیابی به بالاترین جایگاه در میان دانشکده‌های مشابه و تبدیل شدن به برندی معتبر در خاورمیانه است. رسالت دانشکده ایجاب می‌کند تا خدمات آموزشی و تحقیقاتی باکیفیت به متقاضیان ارائه شود. چرا که از طریق چنین محیط آموزش مولدیست که می‌توان پاسخگوی نیازهای نفت و گاز کشور بود. بر این اساس دانشکده علاوه بر تداوم فعالیت های آموزشی در مقطع کارشناسی، اقدام به راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی در زمینه رشته های تخصصی علوم انسانی صنعت نفت و میان رشته ای نموده است. ضمنا” به منظور تأمین نیاز آموزشی و مهارتی شاغلین صنعت نفت، دوره های حرفه ای خاص این گروه از شاغلین، تدوین و اجرا می گردد.

گروه های آموزشی:

 1. اقتصاد و مدیریت انرژی
 2. حسابداری
 3. حقوق و علوم پایه

آشنایی با دانشکده:

دانشکده علوم دریایی محمودآباد واقع در قسمت جنوبی دریای خزر به فاصله دویست کیلومتری شمال شرقی تهران، با شروع فعالیت خود از سال ۱۳۶۴ در زمینه آموزش های دریانوردی، یکی از اولین مراکز آموزش عالی دریایی کشور می باشد که موفق به دریافت گواهینامه های استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 از مؤسسات بین المللی گردید. اجرای بیش از بیست دوره تخصصی و بین المللی دریایی از جمله افسر دومی عرشه و مهندس سومی موتور و برگزاری دوره های افسری تکمیلی و تطبیقی، سیمولاتور آرپا و رادار و … از جمله فعالیت های این واحد بوده است.

در سال های اخیر با هدف تأمین نیروهای متخصص و کارامد مورد نیاز صنعت نفت، فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده – متمرکز در حوزه فراساحل – با توسعه رشته های تحصیلی، راه اندازی مرکز تحقیقات فراساحل نفت و گاز و برگزاری بسیاری از دوره های ضمن خدمت، برقرار می باشد.

گروه های آموزشی:

 1. ناوبری
 2. مهندسی انرژی
 3. مهندسی دریایی
 4. علوم پایه و زبان

اطلاعات تماس

:: حوزه ستادی دانشگاه

 • نشانی: آبادان، بریم، فلکه پتروشیمی، دانشگاه صنعت نفت، کدپستی ۶۱۱۱۸-۶۳۱۴۶
 • شماره تماس: +۹۸-۶۱-۵۳۲۶۷۱۲۷
 • شماره نمابر: +۹۸-۶۱-۵۳۲۶۲۴۰۶
 • سامانه تلفن گویا

ارتباط درون استانی (استان خوزستان): ۵۳۰۵

ارتباط کشوری و تلفن همراه: ۵۳۰۵-۰۶۱

ارتباط خارج از کشور: ۰۰۹۸۶۱۵۳۲۶۲۷۲۵- ۰۰۹۸۶۱۵۳۲۶۲۷۲۴

:: دانشکده نفت تهران

 • نشانی: تهران، خیابان ستارخان، بالاتر از برق آلاستوم، انتهای خیابان ۲۴ متری خسرو جنوبی، ضلع شرقی باشگاه شماره ۲ شرکت ملی نفت ایران، کدپستی ۱۴۵۳۹۵۳۱۵۳
 • شماره تماس: +۹۸-۲۱-۴۴۲۴۹۷۵۴ – ۴۴۲۲۲۴۸۳
 • شماره نمابر: +۹۸-۲۱-۴۴۲۱۴۲۲۲

:: دانشکده نفت اهواز

 • نشانی: اهواز، کوت‌عبدالله، انتهای بزرگراه آیت‌الله بهبهانی، ابتدای جاده آبادان
 • شماره تماس: +۹۸-۶۱-۳۵۵۵۵۵۵۷
 • شماره نمابر: +۹۸-۶۱-۳۵۵۵۶۹۶۲

:: دانشکده نفت آبادان

 • نشانی: آبادان، بوارده شمالی، صندوق پستی ۶۱۹
 • شماره تماس: +۹۸-۶۱-۵۳۳۲۰۰۵۰
 • شماره نمابر: +۹۸-۶۱-۵۳۳۲۳۵۲۰

:: دانشکده علوم دریایی محمودآباد

 • نشانی: مازندران، محمودآباد، خیابان آزادی، انتهای بلوار شهید ناطق نوری، صندوق پستی ۴۶۳۱۵-۱۸۷
 • شماره تماس: +۹۸-۱۱-۴۴۷۳۷۶۰۰ 
 • شماره نمابر: +۹۸-۱۱-۴۴۷۴۸۱۹۵
1دنبال کننده‌دنبال کردن
158دنبال کننده‌دنبال کردن
0مشترکاشتراک

آخرین مطالب

استخدام خانم در شرکت چوبریزان پارس

موقعیت: شیراز تحصیلات: لیسانس جنسیت: خانم شرکت چوبریزان پارس واقع در شهرک صنعتی شیراز جهت تکمیل کادر خود از واجدین شرایط ذیل دعوت به همکاری می نماید: ردیف عنوان شغلی شرایط احراز 1 کارشناس و مهندس شیمی خانم حداکثر...
نرم افزار CHEMKIN

نرم افزار CHEMKIN

آخرین مطالب دایره المعارف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید