آشنایی با دانشگاه اراک

0
101

درباره دانشگاه اراک:

در سال ۱۳۵۰ تعدادی از اساتید دانشگاه تهران و دانشسرای عالی سابق، مقدمات تاسیس یک موسسه آموزش عالی خصوصی را در اراک ایجاد نمودند. در مهرماه همان سال فعالیت این واحد آموزشی در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زبان و ادبیات فارسی با پذیرش ۴۵۰ دانشجو به نام مدرسه عالی مرجان در محل استیجاری آغاز شد.

این موسسه در اواخر سال ۱۳۵۱ با نام مدرسه عالی علوم اراک وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران و با مدیریت دولتی فعالیت خود را ادامه داد و در آذرماه سال ۱۳۶۸ این موسسه به طور مستقل و با عنوان دانشگاه تربیت معلم اراک فعالیت خود را پی گرفت.

در سال ۱۳۷۵ با تصویب طرح جامع (دانشگاه تربیت معلم) به (دانشگاه اراک) تغییر یافت. طرح جامع دانشگاه اراک با مساحت ۳۸۲ هکتار شامل پنج دانشکده علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر معماری و فنی و مهندسی ادامه یافت و همچنین امکانات جانبی شامل  سالن ورزشی، سلف سرویس، مسجد، فضای سبز و در حال حاضر دانشکده های علوم پایه،ادبیات و علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی و فنی و مهندسی فعال می باشد.

دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه توسعه یافته و جامع در حال حاضر دارای ۴ دانشکده و تعداد ۸۵ رشته تحصیلی از جمله : ۱ رشته کاردانی، ۱ رشته کارشناسی ناپیوسته و ۲۹رشته کارشناسی پیوسته و ۴۴ رشته کارشناسی ارشد و ۱۰ رشته دکتری می باشد و بصورت روزانه و شبانه نسبت به تربیت دانشجویان و تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص برای اداره و توسعه ایران اسلامی اقدام می نماید.

از مهرماه ۱۳۹۱ شعبه محلات دانشگاه اراک در سه رشته مهندسی علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و مهندسی صنایع دانشجو می‌پذیرد.

گروه مهندسی شیمی:

روه مهندسی شیمی در سال ۱۳۷۹ با پذیرش ۳۵ دانشجو در رشته مهندسی شیمی گرایش مهندسی پالایش با مدیریت آقای دکتر عبدالرضا مقدسی شروع به فعالیت نمود.
در سال ۱۳۸۴ با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی با دو گرایش مهندسی شیمی پیشرفته و مهندسی پلیمر آغاز به کار نمود. در حال حاضر گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های پیشرفته، ترموسینیتیک و کاتالیست، فرایندهای جداسازی و رشته مهندسی پلیمر دانشجو می‌پذیرد.
پذیرش دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در سال ۱۳۹۲ آغاز شده است.

اعضای هیئت علمی گروه مهندسی شیمی:

 1. دکتر عبدالرضا مقدسی
 2. دکتر ابوالفضل براتی
 3. دکتر عزت اله جودکی
 4. دکتر سیدتقی میری
 5. دکتر سیدمحسن حسینی
 6. دکتر علیرضا فضلعلی
 7. دکتر کاظم مطهری
 8. دکتر صادق مرادی
 9. دکتر رضا داورنژاد
 10. دکتر فهیمه پرویزیان
 11. دکتر احسان صالحی
 12. دکتر حمیدرضا سنایی پور
 13. دکتر آبتین عبادی

آزمایشگاه ها:

 • آزمایشگاه‌های آموزشی:
 1. آزمایشگاه انتقال حرارت
 2. آزمایشگاه عملیات واحد
 3. آزمایشگاه مکانیک سیالات
 4. آزمایشگاه کنترل فرایند
 5. آزمایشگاه نفت
 • آزمایشگاه‌های تحقیقاتی:
 1. آزمایشگاه مرجع رئولوژی (این آزمایشگاه عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است)
 2. آزمایشگاه‌ تحقیقاتی مهندسی شیمی

 

اطلاعات تماس

آدرس پستی: اراک – خیابان شهید بهشتی – دانشگاه اراک

پایگاه اینترنتی: www.araku.ac.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید